Wyższe wynagrodzenia pracowników i wyższe składki przedsiębiorców w nowym roku

Zielona Linia | 27.12.2017 | komentarze (0)

W 2018 roku wzrośnie płaca minimalna, a wraz z nią zmienią się też kwoty składek, jakie muszą opłacać przedsiębiorcy. Ile będą wynosić nowe wskaźniki?

Już od stycznia 2018 roku osoby zarabiające minimalną krajową mogą spodziewać się podwyższonej wypłaty. Wzrośnie ona bowiem do 2100 zł brutto. W praktyce więc zarobki „na rękę” będą oscylować wokół 1530 zł. To oznacza wzrost o ponad 50 zł w porównaniu do roku ubiegłego.

Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

W związku z faktem, iż zmieni się wartość bazowa, od której naliczane są składki dla osób prowadzących działalność, wrosną też obowiązkowe składki.

- W 2018 roku podstawę wymiaru składek będzie stanowiła kwota 2 665,80, czyli 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia – tłumaczy Joanna Kuzub, specjalistka Zielonej Linii. - W porównaniu z mijającym rokiem łącznie składki wzrosną o ponad 100 zł – dodaje autorka artykułów prawnych.

A jak wygląda sytuacja osób, które niedawno założyły firmę? - Osoby, które rozpoczynają po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej lub prowadziły wcześniej działalność i ją zamknęły, a od czasu zamknięcia upłynęło już 5 lat, mają prawo do tak zwanego ZUS-u preferencyjnego przez okres 24 miesięcy. Składki naliczane są od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę – mówi Joanna Kuzub.

Warto dodać, że podstawa wymiaru składek będzie wynosiła 630 zł.

A co ze składką zdrowotną?

W przypadku składki zdrowotnej podstawa wymiaru wynosi zadeklarowaną kwotę, nie niższą jednak niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia, nie niższą niż 9 proc. podstawy wymiaru. Opierając się na danych dotyczących zmian wysokości składki zdrowotnej w poprzednich latach, można jednak założyć, iż w 2018 roku składka zdrowotna wzrośnie do poziomu ok. 312,14 zł.

Jak będzie zatem wyglądała tabela z wyszczególnionymi opłatami dla przedsiębiorców? Dokładny opis można znaleźć na stronie Zielonej Linii: http://bit.ly/2B2jbBk

Więcej praktycznych artykułów i najnowszych wiadomości z rynku pracy można znaleźć w serwisie internetowym Zielonej Linii, na profilu na Facebooku oraz kanale YouTube.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

 

 

           dodaj komentarz

Współpracujemy

 

 

 

Reklama