Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

W Teatrze – Dulska i jej moralność…

28 kwietnia

Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku zaprasza  na gorzką komedię zrealizowaną na podstawie prozy Gabrieli Zapolskiej pt:  Moralność pani Dulskiej. 

Przełom XIX i XX wieku przyniósł kryzys moralności mieszczańskiej objawiający się nastawieniem wyłącznie na sprawy materialne, zanikiem potrzeb duchowych  i kulturalnych, konserwatyzmem i ciasnotą poglądów, a zwłaszcza obłudą i fałszem. Szczególną formą dwulicowości stało się stosowanie zasad moralnych na pokaz, posługiwanie się nimi, by oceniać i atakować innych. Gabriela Zapolska właśnie dwulicowość i kołtunerię uczyniła głównym tematem swej gorzkiej komedii „Moralność pani Dulskiej”. Tak dosadnie i skutecznie, że niedługo po premierze (Kraków 1906) w potocznym słowniku pojawiło się określenie „dulszczyzna”, jako synonim owej dwulicowości.

Od premiery „Dulskiej” minęło ponad 100 lat, a dulszczyzna kwitnie. Wystarczy rozejrzeć się wokół.

W przedstawieniu, które swoją Premierę miało podczas tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, udział biorą aktorzy Teatru Ludzi Upartych.

Moralność pani Dulskiej

28 kwietnia 2019 r.    godz. 18.00

 Reżyseria: Jan Polak,

Muzyka i dźwięk: Piotr Matuszkiewicz,

Światło: Włodzimierz Stawisiński,

Scenografia i kostiumy: Dorota Główczyńska, Dariusz Piotrowski,

Występują: Katarzyna Salamończyk, Katarzyna Michalska, Katarzyna Misiak, Katarzyna Maciejewska, Aleksandra Buczkowska, Julia Fryżewska, Urszula Zbonikowska, Adrian Domanowski, Paweł Rodecki,

Szczegóły

Data:
28 kwietnia
Wydarzenie Kategoria: